Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsellik ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların (CYBH) önemli bir kısmı kadınların anatomik yapıları gereği erkekten kadına çok daha kolay bulaşmakta, kadınlarda daha sinsi seyretmekte ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.CYBH, genellikle önlenebilir, sıklıkla belirti veren ve erken başvurulduğunda hasar oluşturmadan etkili bir şekilde tedavi edilebilen özel bir hastalık grubudur. Bu hastalıklar arasında bazılarının malesef kesin tedavisinin olmaması, korunmanın ne kadar önemli olduğu gerçeğini bir kez daha göstermektedir.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar kadınlarda estetik, psikolojik ve hijyenik sorunlara neden olabileceği gibi, bazıları gebe kalamama sorununa, artmış düşük ve erken doğum yapma riskine ve doğacak bebekte sorunlara neden olabilmektedir.

Bu hastalıklar arasında kadın hayatını ciddi tehlikeye atanlar olduğu gibi, genital kanser riskini artıran enfeksiyonlar da bulunmaktadır.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla en etkili mücadele bu hastalıklardan korunmakla mümkündür. Kadınlarımızın bu bilinci kazanmaları ve kendilerini etkili bir şekilde korumaları dileklerimle...