Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus, cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen elinde olmadan, istemsiz, refleks olarak, irade dışı kasılmasına bağlı cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur.
Vajinismus Tedavi Merkezi Dr. Nazife Ergen olarak, gözlemlediğimiz en önemli neden cinsellikle ilgili, cinsel birliktelikle ilgili yetersiz, yanlış ve eksik bilgilendirmeye bağlı olduğudur.

%95'ini de psikolojik korku ve endişeye bağlı gelişirken, %5'inde anatomik nedene bağlı Vajinismus gelişir.

Kaygı bozukluğuna "psikolojik" nedenler olarak birçok neden sayılabilir.
1- Katı ahlak ve toplum kuralları, cinsellikle ilgili, cinsel birliktelikle ilgili tabular,günah ve ayıp gibi kavramların bilinçaltına yanlış yerleşmesi,
2- Cinsellik ve ilk cinsel birliktelik ile ilgili yanlış duyumlar, yargılar ve inanışlar,
3- Kız çocuklarına öğretilen ?hymenin? kızlık zarının korunması gerektiği ve bunun değerli olduğu öğretisi,
4- Cinselliğin kötü, ayıp ve günah olarak algılatılması ve erkeklerden uzak durulması gerektiği gibi olası tecrübelerin başına gelebileceği,
5- Taciz, tecavüz gibi olaylar,
6- Normal cinsel yaşamı olan, ilk başta vajinismus problemi olmayan kadınlarda da sonradan gelişebilir. Bu durum özellikle zor bir doğum, düşük, jinekolojik müdahalelere ve kaba yapılan kadın doğum muayenesinden, ya da jinekolojik operasyonlardan sonra özellikle kadın doğumla ilgili kanser vakalarına bağlı yapılan jinekolojik ameliyatlara bağlı olarak gelişebilir.
Bunun yanı sıra neden, niçin, niye korktuğunu bilmeden de vajinismus sorununu yaşayabilir ki, bu da sonuç da bir nedendir. Ayrıca organik nedenler şöyledir:
1- Anatomik engeller, vajinanın tam gelişmemiş olması, kızlık zarının kalın olması, vajina duvarında perde olması,
2- Bartholin absesi ve kisti.
3- Vajinal iltihaplar ve akıntılar, "PIH-Pelvik inflamatuar Hastalık"

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Eda Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Bu mektubu yazmadan önce o kadar çok düşünmüştüm ki acaba bende korkularımı, ön yargılarımı yenip sorunumu aşıp bir mektup yazabilecekmiyim, o sevincimi satırlara düşebilecekmiyim diye ve şu an yazıyorum yaşadığım mutluluğun tarifi zor. Yapabileceğime inanmadığım bu sebepten özgüvenimi bile yitirdiğim kötü ir dönemimde tanıştım Nazife Hocayla ve her gün iyi ki diyorum iyi ki tanımışım 28 yasındayım ve 10 yıla yakın bir süredir bu sorunu yaşamaktayım. Psikolojik olduğunu düşünsem de bir türlü kendimi rahatlatıp başaramıyordum. Oysa ki ne kadar boşaymış tüm o kasılmalar kendimi sıkmalar ve ne kadar kolay ve doğal bir şekilde gerçekleşiyormuş aslında ilişki. Toplum tarafından dayatılan onlarca yanlış bilgi acı, ağrı, kan sizi yaşayacağım korkusu ile kapatmışız önce beynimizi sonra bedenimizi. 
Nazife hoca ile telefonda görüştüğümüz anda başarabileceğime karşı inancım oluşmaya başlamıştı. Nitekim yanına ilk gittiğimde de beni o kadar sıcak ve güzel karşıladı ki o kadar güzel anlattı ki her şeyi. senelerdir bedenime yabancı olduğumu gördüm üzülerek. Bir yandan da barıştığım için tarif edilmez bir mutluluk yaşadım. Kadınlığımı keşfetmemimi sağladı tüm bu süreç. Seanslarımız esnasında tedirginlik yaşadığım zamanlarda bile bana olan inancını asla yitirmedi Nazife Hocam bende üstüme düşen her şeyi yaptım, ödevlerimi aksatmadan ve 5 seans sonunda sorunumu tamamen çözdüm. Son olarak söylediğim tek şey kendine olan inancını asla yitirme, Nazife Hocama gönül rahatlığıyla kendini bırak emin ol sende BAŞARACAKSIN.

Eda


Vajinismus Tedavisi İstanbul -Ebrar Hanımın ilk gece korkusu hakkındaki yorumları

Öncelikle Merhabalar…
Ben 9 aylık evliyim severek evlendim. Evliliğin en güzel zamanlarıdır ilk aylar ama benim için kabus gibiydi.İlk zamanlar düğün telaşına,yorgunluğa, heyacan’a veriyorduk hep zamana bıraktık bugün olmadı yarın olur diye kendimizi avutuyorduk.Aynı zamanda da yıpranıyorduk.artık tamamen olmıyacağına inandığımız anda araştırma yaptık.Bunun bir hastalık olduğunu düşünüyordum öğrenince’de kabullenemedim zaten. fakat gün geçtikçe daha fazla artıyordu korkularım ve endişelerim.Tedavi olmaktan başka çarem yoktu……….
Araştırmalarımız sonucu Nazife Hanım’ı bulduk ilk randevumuzu aldık ve giderken çok heyecanlı ve tedirgindim. Beni gülen gözleri, nazik, anlayışlı tavrı ile melek yüzlü bir doktor hanım karşıladı.Beni dikkatle dinledim muayeneyi yaptı.Bana bundan sonra nasıl yardımcı olabileceğimi anlattı rafa kaldırdığım bu konunun çözümsel olması beni aylar süren esaretten kurtulabileceğimi öğrenmek şaşkına çevirdi.Ertesi gün eşimle karar vermiştik tedavi olacaktım. Bunu çok istiyordum Nazife Hanım kararlı,kendinden emin,çözüm odaklı, inançla teşvikle, sabırla tecrübeyle bana yardımcı oldu.Hep heyacanla gittim seanslarıma Kendime güvenim geri geldi, yaşama sevincim arttı.
Bu konuda daha fazla zaman geçirmeden geçirmeden umarım nazife hanım’a yolunuz düşer.% 100 tedavi imkanı var siz inanarak gidin isteyin yeter harika bir yol göstericiniz endişe etmeyin.inanın hayata bakışınız değişecek. Nazife Hanım bana hediye ettiğiniz yeni yaşamım için size minnettarım.
Tedavi boyunca öğrendiklerim inanılmazdı sununda başardım.artık Vajinusmus değilim…ve artık özgürüm. Bu inanılmaz tarifsiz bir duygu. başardım be kurtuldum.Hiçbir şey zannettiğim gibi değildi. Kendimi kendi bedenimi keşfettim.Hissettiklerim, gördüklerim, yaptıklarım inanılmazdı.Bana bu süre boyunca destek olan eşim ve doktoruma teşekkür ediyorum.Bebek haberiyle görüşmek üzere……
Sıcacık kalbinize, ilginizle,sabrınız ve anlayışınızla beni iyi ettiniz çok teşekkür ederim.İçimdeki güce güç katıp neler yapabileceğimi gösterdiniz. Arkamda çok büyük destek oldunuz. Sizi iyiki tanıdım sebep her ne olursa olsun…

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Nagihan Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Şu an bu mektubu yazdığıma gerçekten inanamıyorum. 1 yılın ardından bu sorunu aşıp bunu yazıyo olmanın mutluluğunun tarifi yok. Bu sorun insanı öyle etkileyen bir şey ki evliliğin tadı ,yaptığın işlerin anlamı sanki yok ama inanın ki bu sorun tek sizde yok evet zor bir süreç ama doktora gelip, kabul edip bu sorunu aşmak için çaba göstermeye kadar Nazife Hanımı Allah Karşıma iyiki çıkarmış Doktora gidene kadar eşimle gereksiz tartışmalarımız geceleri başarısızlık ağlamalarım, omzumdaki yük kendime olan güvenim şimdi nerdeler hoop uçtular.Hepsi Nazife Hanım sayesinde lütfen kendinize güvenin ve asla pes etmeyin. Herkes yapıyor, ben mi yapmayacağım diyin kendinize o kadar mutluyum ki şu an hiçbir tarifi yok bunun bağıra çağıra şarkı söylemek istiyorum. oldu hemen bu duygular ile mektup yazmak istedim size de umut olsun bu mektup.Bende çok korkuyordum, kaygılarım vardı acaba olacak mı soruları yiyip bitirdi.Ama 3 seansta her şey bitti koskoca 1 yıl kendimi boş yere kasmışım eşimle denediğimde olduğunu anladım bile sürekli sorup durdum oldu mu nasıl şimdi ne olacak diyip durdum ne acı ne sancı ne de kan hiçbiri olmadı inanı ki doğru yöntem ile ve kendinize olan güven ile bu aşılamayacak bir şey değil bu mektubu okuyorsan emin ol ki doğru yerdesiniz Nazife Hanıma güven ödevlerini yap ve çabala Allah Nazife Hanımdan razı olsun Allah tüm dualarını kabul etsin .Canım doktorum iyi ki varsın iyi kiii. Güler yüzlü Nazife Hocam Artık kurtuldum Başardım. Vajinismus, aşılamayacak bir şey değilmiş...

Nagihan

Vajinismus Tedavisi İstanbul - 2.5 yıllık evli Işıl Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Bu bir umutsuzlara umut mektubudur.
Karşınızda dünyada görüp görebileceğiniz en tatlı, en anlayışlı doktor oturmaktadır. Önce Allah'a sonra Nazife Hanıma güven ve mutlu bir evlilik hayatının olmasını istiyorsan asla erteleme çünkü bu mektubu okuyan kadın hayatının dönüm noktasını oluşturacak, zamanını sakın boşa harcama, başardığında keşke daha önce gitseydim diyorsun. O kadar güzel bir adım attın ki üşenme.. En güzel zaman şimdidir ve imkansız hiçbir şey yoktur. Ben ilk epilasyonumda bile ağlayıp bağırarak yeri göğü inleten, bir yerim ufacık kesilse bile olay çıkaran çıt kırıldım Naciye bile başardıysa, sende başarırsın. Ben 4. seanstan çıktıktan sonra o günün akşamı başardım ama 3 seanstan sonra denesek olurdu diyen 2. 5 yıllık evli biriyim. Bugüne kadar o kadar erteledim ki doğum günlerinde olur yeni yıla girerken yıl dönümümüzde.. Hatta eşim nazife hocayı internet bana bulup gösterdiğinde önce tatile gidelim orda olmazsa doktora gidicem diyip doktoru reddeden biriyim.
Not: Tatilde denemeye bile yanaşmadım ve tatil kavga ile bitti. Bunları şimdi farkediyorum bunlar tamamen bilinç altının oyunları. bizi o kontrol ediyormuş.
1. Seans korku heyecan, merak, titreme
2. Seans yarı korku yarı merak
3. Seans Merak umut gülümseme, en gerçeğinden
4. Seans ben artık her şeyi yapabilirim.
Son seansıma Nazife Hocayı özlemiş olarak gittim. ve bir o kadar da mutlu gittim Çünkü umut artıkça bir şeyler yapabildiğimin farkına vardıkça mutluluğum kendime güvenim arttı. Bilinç altımın bana oynadığı içeri bir şey giremeyeceği ve girerse çıkamayacağı canımın yanacağını korkusunu yendim. Siz de başaracaksınız üzüntülerimin ağlamalarımın üzerimdeki ağırlığın sebebi bu muydu diyeceksiniz. Buna inanın Nazife Hocaya güvenin, gayret edin, çalışın, ertelemeyin. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek. Nazife Hocam sizin çok büyük bir yeriniz var iyi ki varsınız. Allah sizden razı olsun. Bütün güzellikler sizin olsun.

Isil